OTO KLİNİK YouTubeYoutube Kanalımızda Videolu Arıza Çözümleri Mevcuttur

Aracın Trigeri Zincir mi Kayış mı Nasıl Anlaşılır

Triger Zincir mi Kayış mı Nasıl Anlaşılır

2012 yılı öncesine kadar triger kayışı olarak aracın düzenli çalışmasında büyük öneme sahip olan bu parça yaklaşık 2012 yılından bu yana büyük bir gelişim göstererek kayıştan triger zincirine geçiş yapmıştır. Bu değişim araçların daha uzun ömürlü motor yapısına sahip olmasını sağlamıştır bu sebeple neredeyse bütün araç firmaları bu sisteme geçiş yapmıştır.

Neden Triger Kayışından Triger Zincirine Geçilmiştir ?

Araçlarda önemi çok büyük olan herhangi bir şekilde deforme olması yada kopması durumunda motorda çok ciddi zararlar açan bu parça kayış şeklinde olduğundan ne zaman kopacağı bilinmeyen , değişim zamanı gelmeden kopabilen güven vermeyen bir parçaydı bu sebeple şimdilerde Triger Zincirine geçiş yapılmış hem değişim kilometresinde neredeyse süre 2 katına çıkarılmıştır ayrıca buna ek olarak kayış kopmadan önce herhangi bir belirti sunmuyor lakin triger zinciri arızalanmadan önce araç sürücülerine ilk zamanlarda sesli çalışma daha sonrasında şıkır şıkır gayet net duyabileceğiniz daha sesli çalışma gibi bazı belirtiler sunmaktadır.

Triger Zincir mi Kayış mı Nasıl Anlaşılır ?

Triger kaputu açtığınızda hemen dışarıdan görünebilecek bir parça değildir bu sebeple bu durumu nasıl anlayacağınızı bilmeniz gerekmektedir.

  • Aracınızın yetkili servisleri bu konuda bilgilidir aracınızın motor ve şasi numaralarını verdiğinizde sizlere gerekli bilgileri verecektir.
  • Aracınızın kullanım kılavuzu yani servis kitapçığında bu teknik bilgilerde yer almaktadır buradan da bakabilirsiniz.
  • Eliniz anahtar tutuyorsa eğer triger dışında bir sert plastik yada metal bir kapaklı bölmede yer almaktadır bu bölmenin bir kısmını açarak ta buna bakabilirsiniz ama bu işlemi çok tavsiye etmem kendinize yada aracınıza zarar verebilme ihtimali bulunmaktadır.
  • İnternette bu konuda oldukça fazla kaynak bulunmakta bunlardan da faydalanabilmeniz mümkündür.
  • Bir ustaya giderek bu konuda fikir alabilirsiniz.
  • Yorum kısmından bize yazarak fikir alabilirsiniz.

Aracınızda kayış triger zinciri olması aracınızın sağlığı açısından büyük ayrıcalıktır eğer ki yeni araç alacaksanız ve satıcı trigerin zincir olduğunu söylediyse size tavsiyemiz bundan emin olmaya çalışın daha sonra kayış koptuğunda üzülmemek için.

Triger Zincirinin Ömrü Ne Kadardır ?

Bu araçtan araca modelden modele farklılık gösterebilmektedir bu sebeple kesin bir km vermek için aracın markasını ve modelini bilmek gerekir ama sonuçların gösterdiği triger kayışları 60.000 kilometrede değişirken zincirler için bu rakam 100.000 ile 130.000 kilometre arasındadır.

72 Comments

Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir