OTO KLİNİK YouTubeYoutube Kanalımızda Videolu Arıza Çözümleri Mevcuttur

Esp Nedir, Esp Arızası Nasıl Anlaşılır, Esp Arızası Nasıl Giderilir, Esp Arıza Lambası Söndürme

Yeni nesil araçların bir çoğunda yer alan Esp sistemi artık son model araçların olmazsa olması olan , sürüş güvenliği için gerekli olan bir sistemdir. Bu yazımızda sizlere Esp ne işe yarar , nasıl çalışır ve Esp arızaları nelerdir gibi konularda bilgi vermeye çalışacağım ayrıca Esp parçaları ve Esp ışığı ile alakalı da önemli konulara değineceğim.

Esp Nedir, Esp Arızası Nasıl Anlaşılır, Esp Arızası Nasıl Giderilir, Esp Arıza Lambası Söndürme
Esp Nedir, Esp Arızası Nasıl Anlaşılır, Esp Arızası Nasıl Giderilir, Esp Arıza Lambası Söndürme

Esp Nedir, Ne İşe Yarar ?

Esp oldukça karmaşık bir sistemdir, Türkçe karşılığı elektronik denge kontrolü anlamına gelmektedir ki anlayacağınız aracınızın denge kontrolüne elektronik bir destekle sizin sürüş güvenliğinizi sağlayan bir kontrol demektir. Esp nasıl çalışır diye soracak olursanız eğer mantığı şu şekilde işler aracınızın savrulmasını engellemek için aracın her bir tekerine fren uygulamaktır. Araç sürücülerinin genel olarak bildiği yanlışlar ise esp patinajı önlemek için yapılmamıştır , virajları daha kolay dönün diye yapılmamıştır yada buzdan dağları çıkmanızı sağlamaz, esp sizin herhangi bir sebepten dolayı istemsizce savrulmasını engellemeye yaramaktadır.

Esp Sistemi Parçaları Nelerdir ?

Esp çok sensörlü ve karçaşık bir sisteme sahiptir bu sistemde yer alan ana parçalar aşağıda ki gibidir.

 • Direksiyon Açı Sensörü
 • Elektronik Kontrol Ünitesi
 • Teker Hız Sensörü
 • Yanal Hız Sensörü
 • ABS Fren Basınç Sensörü

Yukarıda yer alan bu parçalar sistemin doğru bir şekilde işlemesi için gerekli olan ve sağlam olması gereken parçalardır.

Esp Arızası Nasıl Anlaşılır ?

Esp arızası giderken anlaşılan ve sizi zor duruma sokan bir sensör arızası değildir. Esp arızasını anlamanın yolu arıza lambası , yol bilgisayarı , manuel esp tuşu gibi durumlardan olmaktadır.

 • Esp ışı sürekli yanıyorsa arızalı olabilir.
 • Manuel esp tuşu varsa ve bu tuş işlevini yerine getirmiyorsa esp arızalı olabilir
 • Aracınızda yol bilgisayarı varsa eğer esp arızalandığında ara ara size sesli ve yazılı olarak uyarı verecektir.

Yukarıda yer alan bu durumlar esp sisteminin arızalı olabileceğine işaret eden dikkate alınması gereken durumlardır.

Esp Arızası Nasıl Giderilir, Esp Lambası Nasıl Söndürülür ?

Aracınızda Esp arızası varsa yani az önce anlatmaya çalıştığım gibi aracınızın esp ışığı yanıyorsa yada manuel esp tuşu çalışmıyorsa yada yol bilgisayarınız uyarı veriyorsa hemen aracınızın esp sistemi arızalı diye düşünmeyin çünkü araçta yer alan Epc , asr ve esp sistemleri aracın akü şarj sisteminde yer alan herhangi bir sebepten dolayı oluşan düşük voltaj arızasından hemen etkilenir ve arıza lambası yanar. Bu gibi durumlarda ilk olarak sistemin sağlam olabileceği düşünülmelidir. Yapmanız gerekenler ise şu şekildedir.

 • İlk olarak aracınızın aküsü ölçülmelidir.
 • Daha sonra aracınızın şarj dinamosu yeterli akım üretiyor mu o ölçülmelidir.
 • Bu 2 kısımda bir sorun varsa muhtemelen Esp arızasına sebep olan durumlar bunlardır eğer bunlarda problem yoksa sırada yer alan işleme geçebiliriz.
 • Akü şarj sistemi sağlamsa bu durumda Esp sisteminde çok sayıda parça olduğundan ve her birini sıra ile kontrol edemeyeceğimiz için aracı bir obd cihaz yardımı ile taratmanız lazım böylece aracın hangi sensöründe arıza var öğrenebilirsiniz sonrasında o sensörün soketlerinde bir gevşeme var mı , kablo bağlantılarında bir kopma var mı bakılmalı eğer böyle bir durum varsa bu arızalar çözülmelidir.
 • Bağlantılarda bir kopukluk yoksa aracınızın arızalı sensörü değişmelidir.

Esp ışığı neden yanıyorsa bunu söndürmek için yukarıda yer alan işlemleri sıra ile uygulamak gerekmektedir. Eğer herhangi bir sensörde arıza varsa siz bu arızayı gidermeden arızayı obd cihazla silerseniz o işlem hiç bir işe yaramaz lamba tekrardan yanacaktır.

1 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir