OTO KLİNİK YouTubeYoutube Kanalımızda Videolu Arıza Çözümleri Mevcuttur

Devirdaim Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır Belirtileri Nelerdir, Devirdaim Pompası Bozulursa Ne Olur

Araç arızaları arasında çok sık görülmüyor olsa da Devirdaim Pompası arızası nasıl anlaşılır sorusu bir çok araç sürücüsünün araştırdığı bir konudur çünkü araçta oluşabilecek çok sayıda arızanın kaynağı olabilecek bir parçadır bu kapsamda bu yazımızda sizlere Devirdaim Pompası arıza belirtileri nelerdir , bozulursa ne olur , değişim periyodu nedir ve değişimi ne kadar tutar anlatmaya çalışacağım.

Devirdaim Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır Belirtileri Nelerdir, Devirdaim Pompası Bozulursa Ne Olur
Devirdaim Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır Belirtileri Nelerdir, Devirdaim Pompası Bozulursa Ne Olur

Devirdaim Pompası Ne İşe Yarar ?

Motor sıcaklığını belli bir seviyede kontrol altında tutmak için araçlarda su ile soğutma kullanılır bu kapsamda motor içinde su radyatör ile motor bloğu arasında devamlı dolaşım halindedir ve suyun motor içinde gezmesini sağlayan parça Devirdaim pompasıdır. Anlayacağınız Devirdaim pompası adından da anlaşılacağı üzere suyun devamlı devir olmasını sağlamak için araçta bulunmaktadır.

Devirdaim Pompası Nerede Yer Alır ?

Bu parça araçtan araca farklılıklar göstermektedir lakin bulunduğu yer aynıdır diyebilirim şöyle ki bazı araçlarda triger kayışından aldığı hareket ile çalışır bazı araçlarda V kayışından aldığı hareket ile çalışır ama her ikisinde de bulunduğu yer araçta kayışların olduğu yerde şarj dinamosu , triger ve klima kompresörü gibi parçaların yanında bulunur.

Devirdaim Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır ?

Bozulması zor bir parça olsa da devirdaim pompası bozulursa eğer aracınızda sizi büyük sıkıntıya sokacak sorunlar ortaya çıkabilmektedir bu sebeple eğer arıza tespit edilmez araç bu şekilde kullanılmaya devam ederse motor yatak sarması gibi çok ciddi arızalar meydana gelebilir. Şimdi gelelim devirdaim pompası arıza belirtilerine yani arızanın nasıl anlaşılabileceğine ;

  • Metal sürtme sesi gelmesi en çok görülen arızalar arasında yer almaktadır. Pompada yer alan rulman yani kasnak kısmında bilya zamanla dağılır ve bu sebeple iki metalin birbirine sürtme sesine benzer bir ses duyuluyorsa devirdaim kontrol edilmelidir.
  • Devirdaim pompası araçta suyun devamlı dolaşmasını sağlamaktadır bu kapsamda içinde devamlı su olur eğer pompanın olduğu yerde su kaçakları varsa bu durum parçanın bozulmuş olabileceğine işarettir.
  • Devirdaim devinimini triger kayışı yada v kayışından alır eğer bu kayışlardan herhangi biri koparsa devirdaim çalışmaz ve araçta ciddi sorunlar ortaya çıkar. Kayış kopması da en çok görülen arızalar arasındadır.
  • Devirdaim arızalıysa eğer aracınızda devamlı bir hararet sorunları boy gösterecektir.
  • Aracınızda bu parça bozulduğunda hararet yüksek olacaktır lakin kontrol sağladığınızda kalorifer soğuk yada ılık seviyelerinde olacaktır.

Bu bahsi geçen motor arızaları aracınızda yer alıyorsa kesinlikle devirdaim pompası kontrol edilmelidir.

Devirdaim Pompası Bozulursa Ne Olur ?

Bu parça bozulduğunda genelde kendini hararet ile gösterir lakin bunun dışında da farklı durumlar yer almaktadır. Şimdi gelelim bu parça bozulduğundan neler olduğuna.

  • Devirdaim pompasında su kaçakları görülüyorsa eğer bu durum aracınızın suyunun zamansız şekilde bitmesine sebep olur ve haliyle bu durumda aracın hararet yapmasına sebebiyet verir.
  • Eğer devirdaimin devinimini sağlayan kayış koparsa bu parça çalışmayacağı için motor soğuyamaz ve yine bu sebeple araç hararet yapar ayrıca araçta yer alan şarj dinamosu çalışmaz ve akü lambası yanar , direksiyon hidrolik özelliğini kaybeder ve klima da çalışmaz.
  • Conta yanması devirdaim pompası bozulduğunda en çok görülen arızalar arasında yer almaktadır bu durumu eğer hala daha fark etmezseniz segman kaynaması ve motor yatak sarması gibi durumlar başınıza gelecektir.

Devirdaim Pompası Değişim Süresi Nedir ?

Araçta yer alan bir çok parça gibi devirdaim pompasının da belli zamanlarda değişmesi gerekmektedir lakin süre şu şekildedir. 60.000 ile 100.000 kilometre arasında değişim periyodu olan triger kayışı değişirken devirdaim pompası da değişmelidir çünkü tek işçilik ödeyerek 2 parça değişilmesi mümkündür yani 60-100 bin arasında değişmesi gerekmektedir.

Devirdaim Pompası Değişim Ücreti Nedir ?

Eğer az önce de söylediğim gibi triger değişimlerinde bu parçayı değiştirirseniz sadece parça parası ile bunu yapmak mümkündür lakin siz böyle yapmazsanız yada triger değişim periyodu gelmeden önce devirdaim bozulursa ve değişmek gerekirse 500 lira civarı bir değişim fiyatı olacaktır.

6 Comments

Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir