OTO KLİNİK YouTubeYoutube Kanalımızda Videolu Arıza Çözümleri Mevcuttur

Enjektör Tıkalı mı Nasıl Anlaşılır , Tıkalı Enjektör Nasıl Açılır

Dizel yada benzin fark etmez enjektörler araçların yakıt sisteminin beyni olarak görülebilecek yakıtın ne kadar püskürtülmesi gerektiğini ayarlayan parçalardır. Bu yazımızda sizlere bu enjektörün neden tıkandığını ve enjektörün tıkandığını nasıl anlayabileceğinizi anlatacağım.

Enjektör Tıkalı mı Nasıl Anlaşılır , Tıkalı Enjektör Nasıl Açılır
Enjektör Tıkalı mı Nasıl Anlaşılır , Tıkalı Enjektör Nasıl Açılır

Benzin/Dizel Yakıt Enjektörü Nasıl Tıkanır ?

Yakıt deposunun veya alınan yakıtın pis olması ile birlikte yakıt filtresinin üzerine düşen görevi yerine getirememesinden kaynaklı olarak kurum ve partiküllerin enjektöre gelmesi zamanla enjektörlerin tıkanmasına sebebiyet verir. Kirli enjektör yakıt geçişine birazda olsa izin verdiğinden çalışması çok etkilemez ama tıkalı enjektör yakıt geçişine izin vermeyeceği için bu durum aracın performansına , yakıtına ve egzoz emisyonuna direkt olarak etki eder.

Enjektör Tıkalı mı Nasıl Anlaşılır , Belirtileri Nelerdir ?

Aracınızda yer alan bir çok araç arızasında olduğu enjektör tıkanmasının da bazı arıza belirtileri bulunmaktadır. Şimdi bu belirtilerin neler olduğunu sırayla sizlere aktarmaya çalışalım.

 • Bir veya daha fazla silindirde kaç enjektörün tıkalı olduğuna göre ateşleme sorunları boy göstermeye başlayacaktır.
 • Motor gücünde ciddi bir azalma olacağından araçta çekiş düşüklüğü meydana gelecektir.
 • Araçta ani hızlanmalarda performans sorunları meydana gelecektir.
 • Viteste seyir halinde giderken ayağınızı gazdan çektiğinizde çok sarsıntılı çalışma durumları görülecektir..
 • Dizel araçlarda motorda tekleme şikayetleri ciddi oranda artacak olup bu durum kendini sarsıntılı çalışma ile birleştirerek oldukça rahatsız edici bir hal alınmasına sebep olacaktır.
 • Benzinli araçlarda vites değişimlerinde veya yavaşlarken stop etme sorunları ortaya çıkacaktır.
 • Araçta sıcak veya soğuk fark etmez devamlı zor çalışma sorunları ve bazende hiç çalışmama gibi durumlar ortaya çıkacaktır.
 • Aracın performansında ciddi anlamda düşüş olacağından istediğiniz hıza ulaşmak için daha fazla yakıt harcamanız gerektiğinden aracınızın yakıt tüketimi artacaktır.
 • Aracınızın benzinde iken egzoz emisyon muayenesinden geçmeme durumu boy gösterebilir.
 • Özellikle dizel araçlarda rolanti dalgalanmaları kaçınılmaz bir hal alacaktır.
 • Son olarak araçtan çiğ yakıt kokusu gelmesi durumları olacaktır.

Yakıt Enjektörü Neden Tıkanır Sebepleri Nelerdir ?

Aracınızın enjektörünün tıkanmasına sebebiyet veren çok sayıda unsur bulunmaktadır. Bu durumlar arasında sizin için en uygun olanı bulmak ve bu durumdan uzak durmak sizin elinizde olan bir şeydir. Sonuç olarak herkes kendi aracını çok daha iyi tanımaktadır. Şimdi gelelim enjektörün tıkanmasına sebep olan etkenlere ;

 • Aracınızın yakıt filtresinin değişim zamanı geldiyse tortuların enjektöre gelmesini engelleyemez ve bu durumda enjektörlerin tıkanmasına sebep olur.
 • Yakıt aldığınız istasyonun deposu kirliyse aldığınız yakıtta kirli olacağından olabilir.
 • Son olarak aracınıza yakıt alır ve bu yakıtı uzun süre kullanmazsanız oda enjektörlere zarar verecek tortuları enjektörlere gönderecektir. Bu durum özellikle lpg’li araçlarda yaşanmaktadır.

Tıkanmış Enjektör Nasıl Açılır ?

Enjektörlerin ucunda yakıtın geçmesine olanak sağlayan çok küçük kanallar mevcuttur bu sebeple dikkat edilmezse eğer tıkanması çok ta zor olmayacaktır. Şuan piyasada bildiğiniz yada bilmediğiniz çok sayıda marka da enjektör ve akıt sistemi temizleyicileri mevcut bu katkılar arasında kaliteli ve bildiğiniz markalardan olanları kullanırsanız eğer enjektörleriniz tıkalıysa enjektörlerin açılmasına fayda sağlayacaktır lakin eğer enjektörler tıkalı değilde farklı bir arızası bulunuyorsa bu tarz katkılar daha fazla zarar verecektir bu sebeple kullanılmasında dikkatli olunması gereklidir.

Tıkalı Enjektör Temizliği yaparken enjektör filtresi yenisi ile değiştirilmeli ve enjektör memesi ucundaki tortu temizlenmelidir.

Enjektör temizlemenin en garantili ve uygulanması gereken yolu enjektör temizleme makinesi olan enjektör servislerine giderek aracınızda yer alan enjektörlerin sökülerek püskürtme oranlarına bakılması ve gerekli müdahalenin yapılması ve daha sonrasında da kodlanarak araca doğru değerler ile takılmasından geçmektedir.

Tıkalı enjektör ile arızalı enjektör farklı motor arızası olarak bilinmelidir çünkü tıkalı enjektör temizlenerek sorun ortadan kaldırılır lakin arızalı enjektör tamiri zor olduğundan değiştirilmesi gerekmektedir.

Son olarak temizlerken yada değişirken enjektörler takım olarak düşülmeli ve ayrı ayrı işlem yapılmamalıdır. Temizleniyorsa hepsi değişiyorsa da hepsi şeklinde olmalıdır.

Enjektör Tıkalı mı Nasıl Anlaşılır , Tıkalı Enjektör Nasıl Açılır konusunda herhangi bir sorunuz yada düşünceniz varsa yorumlar kısmından bizimle iletişime geçebilirsiniz.

1 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir