OTO KLİNİK YouTubeYoutube Kanalımızda Videolu Arıza Çözümleri Mevcuttur

Krank Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır , Krank Devir Sensörü Arızalı mı Nasıl Kontrol Edilir

Krank Sensörü Ne İşe Yarar , Görevi Nedir ?

Krank Sensörü veya diğer adı ile volant sensörü araç motorunun düzenli bir şekilde çalışmasını sağlayan parçadır bu parçada meydana gelebilecek herhangi bir arıza aracınızın çalışmasını direkt olarak etkileyecektir çünkü bu parça krank milinin araç devrine göre hareketlerini ölçer ve araç silindirlerinin pozisyonunu belirler ve bu bilgiler araç beyni tarafından kullanılarak aracınızın en iyi performans ile çalışmasını sağlar.

Krank Sensörü Arızası Belirtileri Nelerdir ?

Aracınızda yer alan krank sensörü arızası nasıl anlaşılır diye merak edenlerinize kalabalık bir liste sunacağız çünkü bu parça aracın motorunda her yere etki eder.Araç Arızası belirtilerinden sonra bu sensörü çalışıp çalışmadığını nasıl kontrol edebileceğinizi aktaracağız.

  • En büyük belirti olarak aracın viteste seyir halinde giderken aniden stop etmesi ve daha sonra çalışmaması gelmektedir.
  • Araç marş basar ama ateşleme yapmaz yani çalışmaz
  • Aracın çalışmasında düzensizlikler görülür örnek vermek gerekirse araca sabah binersiniz normal çalışır 10 dk sonra stop edersiniz sonra çalışmaz ertesi gün yine çalışmaya başlar.
  • Araçta vuruntu sesleri boy gösterir yani araç vuruntulu çalışmaya başlayacaktır.
  • Eğer ki otomatik vites bir araca sahipseniz aracınızın vites değişim zamanlamalarında bir düzensizlik olacak ve vites değişimlerini aşırı hissetmeye başlayacaksınız.
  • Bunların dışında şöyle özetlemek gerekirse aracınızda krank sensörü bozulursa eğer araçta bir zamanlama problemleri görülmeye başlayacaktır yukarıda yazdıklarımız sürücülerin anlayacağı arıza belirtileridir ayriyeten subaplarda , bobinde , enjektörlerde zamanlama hataları olacaktır.

Krank Sensörü Arızalı mı Nasıl Kontrol Edilir ?

Aracınızda krank sensörü arızasında bir kere ateşleme söz konusu olmayacaktır bu sebeple sizlere en kolay arıza anlama yöntemini aktarmaya çalışacağız. Normal şartlarda elektronik cihazlar yardımı ile bu sensörün doğru çalışıp çalışmadığı kolaylıkla anlaşılabilir lakin kaç kişi bunları kullanmayı biliyor kaç kişide bu aletler var diye sorulsa olanların sayısı oldukça azdır bu sebeple manüel kontrol yöntemini sizlere aktarma gereği duyduk. Şöyle ki ;

Aracınız marş basıyor ama çalışmıyorsa siz sorunun krank sensöründen mi kaynaklandığını öğrenmek istiyorsanız aracınızın başına 2 kişi geçin biriniz şoför koltuğuna marş basmaya diğeri ise ön taraftan arızayı kontrol etmeye geçsin. Aracınızın buji kablolarının herhangi bir tanesini sökün yani bujiden ayırın daha sonrasında o kablonun içinde metal bir kısım var orayı bujiye 2 mm kalacak şekilde yaklaştırın daha sonrasında içeride ki arkadaşınıza marşa basmasını söyleyin o marşa basarken buji kablosunun metal kısmı ile buji kafası arasında bir kıvılcım olması lazım kıvılcım varsa krank sensörü çalışıyordur eğer kıvılcım yoksa krank sensörü çalışmıyordur fişlerinin ve kendisinin kontrol edilmesi gerekir.

2 Comments

Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir