OTO KLİNİK YouTubeYoutube Kanalımızda Videolu Arıza Çözümleri Mevcuttur

Dizel Partikül Filtresi Temizliği Nasıl Yapılır, Dpf Neden Tıkanır, Partikül Filtresi Arızası Nasıl Giderilir

Dizel araçlarda yer alan partikül filtresi bazı araç arızalarından dolayı tıkanır ve temizlenmesi gerekir bu yazımızda sizlere Dizel Partikül Filtresi Temizliği Nasıl Yapılır, Dpf Neden Tıkanır, Dizel Partikül Filtresi Arızası Nasıl Giderilir , Dpf Arıza Lambası Nasıl Söndürülür ve Dpf Tıkanırsa Ne Olur gibi sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Dizel Partikül Filtresi Temizliği Nasıl Yapılır, Dpf Neden Tıkanır, Partikül Filtresi Arızası Nasıl Giderilir
Dizel Partikül Filtresi Temizliği Nasıl Yapılır, Dpf Neden Tıkanır, Partikül Filtresi Arızası Nasıl Giderilir

Dizel Partikül Filtresi Ne İşe Yarar ?

Adından da anlaşılacağı üzere sadece dizel araçlarda yer alan , egzozda oluşan çevreye zararlı katı partikülleri içinde hapseden , özellikle egzoz emisyon değerlerini düşürmek için kullanılan yani egzozdan çıkan zararlı gazları daha az zararlı hale getiren bir parçadır.

Dizel partikül Filtresi Nasıl Çalışır ?

İçinde bulunan seramik yapıya çevreye zararlı katı partikülleri biriktiren dizel partikül filtresi zamanla dolar ve bu doluluk parçanın zamanla tıkanmasına ve işlevini yerine getirememesine sebebiyet verir. Bu tıkanma durumu sensörler tarafından algılandığında dpf motor kontrol ünitesinden aldığı komutla kendini temizleme işlemini yapar. Bu parçanın doğal seyri budur lakin aşağıda belirtiğim bazı sorunlar parçanın hızlı tıkanmasına ve kendini temizlemesini engeller.

DPF Hangi Araçlarda Bulunur ?

Dizel partikül filtresi yani dpf olarak bilinen bu parça euro 4 araçların bazılarında euro 5 ve euro 6 motorların tamamında yer alan daha temiz bir hava sahasına sahip olmamızı sağlayan bir parçadır.

Dizel Partikül Filtresi Neden Tıkanır ?

Dpf temizliğinden önce neden tıkandığını anlarsanız eğer başınıza bu tarz bir durum geldiğinde sorunun kaynağını daha rahat anlayabilirsiniz. Dpf tıkanmasının sebepleri şunlardır.

  • İlk olarak aracınıza ne olduğunu bilmediğiniz kalitesiz yakıtlar alırsanız eğer egzoz ve yakıt sistemi parçalarına zarar veren bu durum partikül filtresinin de tıkanmasına sebep verir.
  • Aracınızı uzun süre dur kalklı trafiklerde kısa yolda kullanırsanız bu durum dizel partikül filtresini en çok tıkayan etkendir diyebilirim.
  • Aracı uzun süre rolantide çalışır halde bırakmak dpf tıkanmasına sebep vermektedir.
  • Motorun yağ yakması da partikül filresinin erken tıkanmasına sebep olmaktadır.

Dizel Partikül Filtresi Nasıl Temizlenir ?

Şimdi gelelim bu yazının en can alıcı noktasına çünkü burada en önemli kısım burasıdır diyebilirim. Dizel partikül filtresi normal şartlarda egzoz gazının sıcaklığı ile kendini temizleyebilen bir sisteme sahiptir. Şimdi böyle bir sistem varsa dpf neden tıkanıyor derseniz yukarıda yazdığım maddelerden herhangi biri aracınızda uygulanıyor demektir. Bunları okuyarak bu duruma çözüm bulabilirsiniz.

Aracınızda dpf tıkandığında yukarıdaki resimde yer alan dpf arıza lambalarından bir tanesi aracınızda yanacaktır. Siz bu lambası gördüğünüzde aracı stop etmek yerine yola devam etmelisiniz lakin dikkat etmeniz gereken kısım aracı yüksek devirde kullanarak devam etmelisiniz. Şunu iyi anlamanızı istiyorum yüksek hızda demiyorum yüksek devirde yani aracınızla 60 km/hız ile gidersiniz var 3500 devirdedir araç bu gibi yaparsanız herhangi bir kazaya da imkan vermezsiniz. Bu konuda size tavsiyem 5. vites yerine 4. vitesi kullanın 3. vites yerine 2. vitesi kullanın yani 3 ile gideceğiniz yeri 2 ile gidin 5 ile gideceğiniz yeri 4 ile gidin. Bu şekilde aracı yarım saat 45 dakika kadar kullandığınızda ecu yani motor kontrol ünitesi dizel partikül filtresi temizleme işleminin yapıldığını algılayacak ve böylece lamba sönecektir.

Eğer yukarıda yazdığımız işlem Dizel Partikül Filtresi Arıza Lambası Nasıl Söndürülür sorunuza yanıt olmadıysa yapmanız gereken bir diğer işlem aracı obd cihaz yardımı ile dpf temizliği yapan bir servise götürmek ve burada yarım saay ile 1 saat arası süren bilgisayarlı temizleme işlemi yaptırmak olacaktır. Böylece lamba da söndürülmüş olacaktır.

Araçların %80 – %90 kısmında bu bahsi geçen işlemler işe yaramaktadır.

Dizel Partikül Filtresi Arızası Nasıl Giderilir ?

Aracınızda DPF arızası varsa eğer yukarıda bahsi geçen işlemleri uygulamak sizi sonuca ulaştırabilir bu konuda izlemeniz yol aşağıdaki sıralamaya göre yapılmalıdır.

  • İlk olarak aracı 45 dakika kadar yüksek devirlerde özellikle 2 ve 4. viteslerde kullanmak ve 3500 devir civarında araçla gezmek.
  • Yüksek devirde gezmek çözüm olmadıysa aracı bilgisayarlı dpf temizliği yapan bir servise götürerek dpf temizliği yaptırmak.
  • Çok nadirde olsa bazı durumlarda dizel partikül filtresi temizleme işlemine olumlu yanıt vermez ve parçanın değişmesi gerekiyor olabilir. Eğer böyle bir durum söz konusu ise karşınıza 2 seçenek çıkacaktır. İlki ve tavsiyesi edilen yeni bir partikül filtresi alarak yolunuza devam etmek yada ikinci olarak yazılımla birlikte partikül filtresini iptal etmek gerekmekte olup eğer ekonomik olarak sıkıntınız varsa bu durum size daha mantıklı gelecektir çünkü dpf fiyatına göre oldukça uygundur.

Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir