OTO KLİNİK YouTubeYoutube Kanalımızda Videolu Arıza Çözümleri Mevcuttur

Vuruntu Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır, Vuruntu Sensörü Bozulursa Ne Olur, Vuruntu Sensörü Ne İşe Yarar

Adından da anlaşılacağı üzere Vuruntu sensörü bulunduğu motor üzerinde oluşan vuruntulu çalışmayı engellemek için yapılmış olan bir motor parçasıdır. Bu yazımızda sizlere anlatmaya çalışacağımız durum vuruntu sensörü nedir , bozulursa ne olur , arızası nasıl anlaşılır belirtileri nelerdir gibi konularda bilgi vermeye çalışacağız.

Vuruntu Sensörü Ne İşe Yarar ?

Bu motor parçası aslında çok bilinen bir parça değildir lakin görevi oldukça yüksek bir parçadır. Vuruntu sensörünün görevi motor üzerinde oluşan , motora zarar verebilecek vuruntu ve titreşimleri tespit ederek motor kontrol ünitesi olan ECU’ya bilgi vermektir. Böylece motor kontrol ünitesi de bu sensörden gelen verilere göre motorda olmaması gereken bir titreşim mevcutsa bu durumu normale çevirmek için ateşleme zamanlamasını ( avansını ) ayarlar.

Vuruntu Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nelerdir ?

Bu parçada oluşan arızalar motorun çalışmasını direkt olarak etkiler çünkü motor kontrol ünitesi bu sensörden alınan verilere göre ateşleme avansını ayarlar bu sebeple sıkıntı verebilecek bir parçadır. Şimdi gelelim vuruntu sensörü bozulursa ne olur sorusunun madde madde cevabına.

 • Bu sensör arızası genel itibariyle kendini ani olan gaza bastığınızda yani ani hızlanmalarda ve araç yüke bindiğinde kendini gösterir. Bu kapsamda bu tarz durumlarda motorda titreşimler ve vuruntular oluşuyorsa vuruntu sensörü arızasını aklınıza getirmelisiniz.
 • Motor arıza lambası neden yanar sorusunun cevabı arasında bu sensörün arızalanması da vardır eğer arıza lambası yanıyorsa bu sensör arızalı olabilir.
 • Ateşleme avansının ayarlanmasını sağlayan bir parça olduğundan eğer vuruntu sensörü bozulmuşsa motorda tekleme görülür.
 • Vuruntu sensörü bozulduğunda motorda titreme ve vuruntu görülür.
 • Özellikle ani hızlanmalarda ciddi anlamda sıkıntılar boy gösterecektir çünkü bu sensör arızalandığında özellikle ani hızlanmalarda sıkıntı yaşanır.
 • Aracınız yüke bindiğinde bu bahsi geçen araç arızaları kendini gösteriyorsa bu sensörün arızalanmış olduğunu düşünebilirsiniz.
 • Ateşleme avansı ve enjeksiyon avansını ayarlayan bir parça olduğundan bozulduğundan yakıtta artış görülür.

Vuruntu Sensörü Bozulursa Ne Olur ?

 • Vuruntu sensörü motor ve parçalarını korur eğer ki sensör uzun süre arızalı kalırsa motorda kalıcı hasarlara yol açabilir.
 • Ecu P0325 arıza kodunu kaydeder.
 • Ecu P0332 arıza kodunu kaydeder.
 • Vuruntu sensörü arızalı ise araç yüksek devirlere çıkamaz çünkü Ecu kendini korumaya alır ve bunu engeller.

Vuruntu Sensörü Nerede ?

Vuruntu sensörü motor bloğu , silindir kapağı ve emme manifoltu üçleminde bir yerde yer almaktadır böylece motorda oluşan titreşimleri daha rahat algılamaktadır.

Motor kaputunu kaldırdığınızda hemen ön kısımda gözünüzün önünde yer alan bir parçadır bu sebeple değişimi ve arıza tespiti oldukça kolaydır.

Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir