OTO KLİNİK YouTubeYoutube Kanalımızda Videolu Arıza Çözümleri Mevcuttur

Benzin Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır, Yakıt Pompası Arıza Kodları, Benzin Pompası Arıza Tespiti

Eski tip karbüratörlü araçlarda kullanılan benzin otomatiği yeni nesil enjeksiyonlu araçlara geçildikten sonra yerini elektrikli benzin pompasına bırakmıştır. Bu yazımızda sizlere Benzin pompası arızalı mı nasıl anlarsınız , benzin pompası arızalandığında hangi arıza kodları kaydedilir ve benzin pompası bozulursa ne olur gibi konularda sizlere bilgi vermeye çalışacağım.

Benzin Pompası Nasıl Çalışır ?

Elektrikli yakıt pompaları hem benzin hem de dizel araçlarda yer alan , motora yakıt gönderimi yapmak için yakıt deposunda yer almaktadır. Benzin pompası siz kontağı açtığınız andan itibaren çalışmaya başlar bu sebeple sessiz bir ortamdaysanız kontağı açında yakıt pompası çalışma sesini duymanız mümkündür. Bu ses uzun bir süre devam etmez lakin bir kaç saniye devam eden bu ses motor çalıştıktan sonra benzin pompasının çalışması araç stop edene kadar devam eder.

Benzin Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır ?

Benzin pompası tamamen bozulmuşsa yani çalışmıyorsa motora yakıt gitmeyeceğinden araç çalışmaz yada seyir halinde iken bozulursa araç stop eder.

Aracınız marş basıyor lakin çalışmıyorsa ilk olarak yapmanız gereken aracınızın ateşleme sisteminde bir sorun var mı yani buji , buji kablosu ve ateşleme bobini arızası kontrol edilmelidir eğer ateşleme sisteminde bir sorun yoksa bu durumda yanma odasına benzin gelmiyor demektir. Bu tarz bir araç arızası ile karşılaşırsanız kontağı açıp benzin pompası çalışıyor mu diye dinlemenizi öneririm çünkü yapabileceğiniz en kolay tanı yöntemi budur. Bunun dışında benzin pompası arızası Obd cihazlar vasıtası ile de tespit edilmektedir.

Yakıt Pompası Arıza Kodları ve Çözümleri ?

Elektrikli benzin pompaları arızalandığında Ecu yani motor kontrol ünitesi bazı arıza kodları kayıt eder bu kapsamda aracınızı arıza tespit cihazı yani OBD cihazı ile tararsanız karışınıza arızanın sebebi ile alakalı arıza kodları çıkacaktır.

P0230 Yakıt Pompası Birincil Devre Arızası

Eğer ki aracınızın beyini yani motor kontrol ünitesi P0230 arıza kodunu kayıt etmişse bakmanız gereken yer aracınızın benzin pompası rolesi olacaktır muhtemelen role arızalanmış olabilir.

P0231 Yakıt Pompası İkincil Devre Arızası

Obd cihazla tarama yaptığınızda karşınıza çıkan arıza kodu P0231 ise bakmanız gereken yer benzin pompası rolesi ile benzin pompası arasında yer alan tesisat olmalıdır. Muhtemelen tesisatta bir kopukluk yada şase durumu söz konusudur.

P0232 Yakıt Pompası İkincil Devre Yüksek Voltaj Arızası

Bu arıza kodunun kaydedilmesinin sebebi siz kontağı açtığınızda benzin pompasının bir kaç saniye çalışıp durması gerekmekte eğer çalışıp durmuyorsa bu arıza kodu kaydedilir.

P0233 Yakıt Pompası İkincil Devre Kesintili Voltaj Arızası

Yakıt pompasına gelen elektrik tesisatında git gel yani kesintiler olduğunda P0233 arıza kodu kayıt edilir.

Benzin Pompası Arıza Belirtileri Nelerdir ?

Aracınızın yakıt pompası tam anlamıyla işlevini yitirmişse yani çalışmıyorsa zaten araç çalışmaz yada çalışırken bozulursa motor stop eder lakin pompa arızalıysa yani çalışıyor ama düzgün çalışmıyorsa aşağıda yazdığımız arıza belirtileri boy gösterebilir.

 • Motorda teklemeler görülür
 • Gaz yememe durumları boy gösterir
 • Araç çalışır lakin gaza bastığınızda stop eder
 • Zor çalışma
 • Yüksek devirlere çıkamama
 • Araç giderken arkadan biri tutuyormuş hissi olur

Yukarıda yazılı olan bu araç arızaları yakıt pompası tam anlamıyla işlevini yerine getiremiyorsa yani herhangi bir sebepten dolayı pompada olması gereken basınç azaldıysa görülebilen arıza belirtileridir.

Benzin Pompası Arızası Nasıl Giderilir ?

Yakıt pompası arızaları arasında en yaygın olanları şunlardır.

 • Sigorta atması
 • Rolelerin bozulması
 • Tesisatta kopukluk
 • Soketlerin Gevşemesi

Yukarıda yazılı olan sıralamaya göre aracınızda ilk olarak sigortayı kontrol etmelisiniz sonrasında rolelerin çalışıp çalışmadığını kontrol etmeli eğer bunlarda bir sorun yoksa soketlerde bir gevşeme var mı ona bakılmalı eğer soketler de sağlamsa benzin pompası tesisatı baştan aşağı kontrol edilmelidir. Bunda da bir sorun yoksa eğer pompa arızasını gidermek için yakıt pompası değiştirilmelidir.

Benzin Pompası Neden Bozulur ?

Benzin pompasının bozulmasına sebep olan 2 farklı durum yer almaktadır. Bu durumlara düşmezseniz eğer aracınızın yakıt pompasının ömrü uzun olacaktır.

 1. Arabanızın yakıt deposu kirli ise bu durum pisliklerin benzin pompası filtresinin tıkanmasına ve pompanın yanmasına sebep olmaktadır bu sebeple depo temizliğine önem göstermelisiniz ve kaliteli yakıt almalısınız.
 2. Bir diğer etken ise benzin pompasının yanmasına en çok sebep olan durum olan aracınızla çeyrek deponun altında yakıt varken gezmektir. Çeyrek deponun altında yakıtla gezmek neden yakıt pompasını yakar derseniz eğer benzin pompası devamlı çalışır ve çalıştığından dolayı ısınır soğuma işlemini de yine depo içinde yer alan benzin ile yapar eğer benzin az olursa yeterli soğuma olmaz ve haliyle benzin pompası yanar.
1 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir