OTO KLİNİK YouTubeYoutube Kanalımızda Videolu Arıza Çözümleri Mevcuttur

Sente Ayarının Bozulduğu Nasıl Anlaşılır, Araç Neden Sente Atlar

Sente Ayarı Nedir ?

Sente Ayarının Bozulduğu Nasıl Anlaşılır, Araç Neden Sente Atlar

Sente ayarı motorda yer alan egzantirik milinin zamanlanmasının doğru bir şekilde ayarlanması işlemine denmektedir. Egzantirik mili subaplara hareketini verir bu sebeple zamanlaması çok önemli bir olaydır bu sebeple burada bahsedilen her şey motorun çalışmasını direkt olarak etkilemektedir.

Araç Neden Sente Atlar ?

Motorda çok ciddi bir görev üstlenen sente ayarının durduk yere herhangi bir sebepten dolayı bozulan bir şey değildir. Sente ayarı genelde araçlarda triger kayışı değişimlerinde yapılmakta olup bu sebeple bu aşamada değişimi yapan ustanın yanlış ayar yapmasından kaynaklı bir durum olmaktadır. Genelde sizin bu ayarı bozacak bir şey yapmanız pek mümkün değildir sadece aracınız çalışmadığında aracınızı vurdurarak çalıştırırsanız bu sente atlamasına sebep olmaktadır bu sebeple imkanınız varsa aracınızı vurdurarak çalıştırmayın. Sente ayarı 2 senede bir kontrol edilmelidir diyen ustaların sayısı oldukça fazladır lakin benim böyle bir tavsiyem yok şöyle ki triger kayışı 60.000 km’de bir değişmekte siz bu değişimde ister istemez senteyi ayarlatacaksınız ve bu ayar yeterli olacaktır ekstra bir şey yapmanıza gerek yoktur.

Sente Ayarı Bozulursa Ne Olur ?

Sıkıştırma zamanında subapların kapalı pozisyonda olduğu zaman pistonlar üst ölü noktada olmalıdır. Egzantirik milinin zamanlanmasının yanlış olması motorun emme ve egzoz subaplarının zamanlarının bozulmasına neden olur ve bu durum aracın çalışma düzenini bozar zamanla subaplar , pistonlar gibi önemli motor parçalarının bozulmasına sebep olmaktadır.

Sente Ayarının Bozulduğu Nasıl Anlaşılır ?

Sente ayarı düzgün yapılmış bir araç saat gibi çalışır lakin sentesi kaçmış bir araç bozuk saat gibi olur randıman vermez. Her araç arızalarında olduğu gibi sente ayarının bozulmasının da bazı arıza belirtileri bulunmakta olup bu belirtiler aşağıdaki gibidir.

  • Aracın maksimum hızı eskiye oranla ciddi anlamda düşüş gösterecektir. Örneğin ; önceden en fazla 180 km/hız yaparken sente atlamışsa en fazla 130 km/hız yaparsınız.
  • Aracınızın motoru güçsüzleşecektir ve oldukça hissedilir bir çekiş düşüklüğü olacaktır.
  • Pistonların çalışma zamanlaması doğru olmadığından aracınızın yakıt tüketimi hissedilir düzeyde artış gösterecektir.
  • Sente kaçmasının en büyük arıza belirtisi motor oldukça gürültülü olarak çalışır ve bu gürültü içeriden bile duyulmaktadır.
  • Araçta devirlenmelerde ciddi bozukluklar yaşanır şöyle ki araç bazen çok normal olur bazen devir yükselmez yani araç düzensiz olur.
  • Sente ayarı subaplara direkt etki ettiği için motorda tekleme şikayetleri her zaman görülür.
  • Özellikle rolantide olmak üzere stop etme sorunları boy gösterir.

Sente Ayarı Fiyatı Nedir ?

Aracın sentesinin düzeltilmesi sadece ustalık gerektiren bir durum olduğundan şehirden şehire araçtan araca farklılık göstermektedir bu sebeple net bir rakam vermek mümkün değildir lakin genelleme yapmak gerekirse 100 – 300 lira arasında bir maliyeti bulunmaktadır.

14 Comments

Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir