OTO KLİNİK YouTubeYoutube Kanalımızda Videolu Arıza Çözümleri Mevcuttur

Oksijen ( Lambda ) Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nelerdir, Oksijen Sensörü Arızası Nasıl Giderilir

Oksijen sensörü diğer adı ile lambda sensörü arızası araç sürücülerinin en çok karşılaştığı arıza tipleri arasında yer almaktadır. Bu yazımızda sizlere oksijen sensörü nedir , görevleri nelerdir , bozulursa ne olur , arızası nasıl anlaşılır ve nasıl giderilir gibi konularda yardımcı olmaya çalışacağım.

Oksijen ( Lambda ) Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nelerdir, Oksijen Sensörü Arızası Nasıl Giderilir
Oksijen ( Lambda ) Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nelerdir, Oksijen Sensörü Arızası Nasıl Giderilir

Oksijen Sensörü Nedir, Ne İşe Yarar ?

Şimdi ilk önce bu sensörü tanıyalım , ne işe yaradığını bilelim ki arızaların neden oluştuğuna ve nasıl bir çözüm olacağını daha kolay anlayalım.

Oksijen Sensörü eski araçlarda egzoz üstünde 1 tane , yeni nesil araçlarda katalizör sonunda 1 ve egzoz üstünde 1 olmak üzere toplam 2 tanedir. Bu sensör egzoz gazı içinde yer alan oksijen miktarını ölçer ve bu veriyi motor kontrol ünitesi olan ECU ‘ya iletir. Son olarak motor kontrol ünitesi bu verilere göre aracın hava yakıt dengesini ayarlar.

Oksijen Sensörü Neden Bozulur ?

Oksijen sensörü genel itibariyle aşağı yukarı 200.000 km gibi bir ömre sahip olan bir sensördür lakin aracınızda oluşan bazı arızalar sebebiyle bu ömür çok daha kısa olabilir. Özellikle ateşleme sorunları , fazla yakıt püskürtme gibi arızalar bu sensörün bozulmasını tetikleyebilir lakin bu sensörü asıl bozan şey aracınızın katalizör ve egzoz hattında oluşan arızalardan kaynaklı olarak bu katalizör ve egzozun aşırı ısınmasıdır diyebiliriz.

Oksijen Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır , Belirtileri Nelerdir ?

Lambda sensörü arızalandığında ECU yani motor kontrol ünitesine yanlış veriler verir bu sebeple motor kontrol ünitesi de yanlış verilere göre işlem yaptığından aracın hava yakıt dengesi bozulur bu da aracınızda aşağıda belirtilen sensör arızalarına sebep olur.

  • Egzozdan çiğ yakıt kokusu gelmesi en çok görülen arıza belirtileri atasında yer almaktadır.
  • Araçta rolanti dalgalanması kaçınılmaz bir durumdur.
  • Motor arıza lambasının yanmasına sebep olmakta olup hatta bu arıza lambasını en çok yakan arıza oksijen sensör arızasıdır diyebilirim.
  • Yakıt tüketiminin artması yada aracınıza az yakıt gelmesinden dolayı boğulması gibi arızalarda aracınızda görülebilmektedir.
  • Aracınızda teklemeler görülebilir lakin bu teklemeler kendini ani hızlanmalarda daha çok belli eder.
  • Çok yada az yakıt gelmesinden dolayı patlamalar boy gösterebilir.
  • Aracın performansı düşer , çekiş ciddi anlamda azalır.
  • Aracınız egzoz emisyon muayenesinden geçemeyebilir çünkü aracınızın egzoz emisyon değerleri olması gerekenden yüksek çıkacaktır.

Oksijen Sensörü Arıza Kodları P0136 , P0137

Oksijen sensörünün bozulduğunu anlamak ve bu sensörün arızasını gidermek aracı OBD cihaza bağlayarak çıkan arızaları kontrol etmekten geçmektedir. Deneme yanılma yöntemi ile motor arızası lambasını söndürmeye çalışmak sizi sadece boşa masrafa sokacaktır. Aracınızın oksijen sensörü bozulduğunda ECU yani motor kontrol ünitesi P0136 veya P0137 arıza kodlarından bir tanesini kaydedecektir. Bu arızalara sebep olabilecek çok sayıda etken yer almaktadır.

Oksijen Sensörü Arızası Nasıl Giderilir ?

Aracınızı OBD cihaza bağladınız ve karşınıza P0136 yada P0137 arıza kodlarından bir tanesi çıktıysa izlemeniz gereken yol şöyledir. İlk olarak oksijen sensörünün soketini kontrol edin sokette herhangi bir kopukluk yada gevşeme yoksa aracınızın oksijen sensörünü söküp balata spreyi ile temizlemeyi deneyin. Oksijen sensörü sıcak egzoz üzerinde olduğundan kolaylıkla sökebileceğiniz bir sensör değildir ısıtılarak anca çıkarılabilmektedir. Bu şekilde sensörü söküp sensörü temizlediniz sonra yerine takıp arızayı sildikten sonra sensör arızası tekrar yanıyorsa temizlik fayda etmemiş demektir. Bu durumda sensörün değiştirilmesi gerekmektedir. Aracınızla uyumlu orijinal sensörü bularak değişimi sağladığınızda sorun çözülecektir.

Oksijen ( Lambda ) Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nelerdir, Oksijen Sensörü Arızası Nasıl Giderilir gibi konularda sormak istediğiniz herhangi bir şey varsa yorumlar kısmından sorabilirsiniz.En kısa sürede sizlere geri dönüş sağlarım.

2 Comments

Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir