OTO KLİNİK YouTubeYoutube Kanalımızda Videolu Arıza Çözümleri Mevcuttur

Hararet Müşürü Arızası Nasıl Anlaşılır Belirtileri Nelerdir, Hararet Müşürü Bozulursa Ne Olur

Araç arızası denildiğinde ilk akla gelen arızalar arasında yer alan hararet sorunları her araç sürücüsünün başına gelebilecek arıza tipleridir bu sebeple bu yazımızda sizlere Hararet müşürünün görevi , arıza tespiti ve bozulması durumunda ne gibi sorunlar yaşanır bunları anlatmaya çalışacağım.

Hararet Müşürü Arızası
Hararet Müşürü Arızası Nasıl Anlaşılır Belirtileri Nelerdir, Hararet Müşürü Bozulursa Ne Olur

Hararet Müşürü Nedir , Ne İşe Yarar ?

Aracınızın ekranında yer alan hararet göstergesinde motorun sıcaklığını görmenizi sağlayan parçadır. Aracın motor bloğunda yer alan bu hararet müşürünün üzerinde bir kablo bulunmaktadır bu kablo aracın göstergesine sinyal yollar ve bu sinyaller ile motor suyu sıcaklığını hararet göstergesinde görmenizi sağlar.

Hararet Müşürü Arızası Nasıl Anlaşılır ?

Aracınızın hararet müşürü arızalandığında hararet göstergesinde motor sıcaklığını size yanlış gösterir yani motor sıcaklığınız 80 derece iken bu müşür arızalıysa gösterge de 60 olarak yada 110 olarak gösterir bu da sizin araçta bir sorun olduğunu düşünmenize sebep olmaktadır. Hararet müşürü arızalı ise gösterge de yer alan sıcaklık değerleri de yanlış olacaktır.

  • Aracınızda hararet yüksek olmasına rağmen harareti düşük gösterebilir.
  • Aracınızın harareti yüksektir ama müşür arızalı olduğundan göstergede düşük gözükecektir.

Hararet Müşürü Bozulursa Ne Olur ?

Aslında hararet müşürü çok önemli bir parça olsa da hararet müşürünün aracın çalışmasına herhangi bir etkisi yoktur. Müşür bozuk olsa da yada hiç olmasa da araç normal seyrinde çalışacaktır lakin hararet müşürünün amacı herhangi bir sebepten dolayı araç hararet yaparsa bunu araca çok zarar vermeden fark edip önlemini almanız içindir.

Hararet Müşürü Arıza Tespiti Nasıl Yapılır ?

Aracınızın hararet müşürü sağlam mı diye kontrol etmek isterseniz eğer bunun için 2 farklı yöntem yer almaktadır. bunlardan biri için ekipman gerekir diğerini herkes yapabilmektedir.

  1. Aracınızın motor sıcaklığını bir temassız ısı ölçer vasıtası ile ölçebilir bu dereceyi göstergede yer alan hararet ile karşılaştırabilirsiniz. Eğer elinizde bir temassız ısı ölçer varsa sizin için en kolay yöntem bu olacaktır hem de garantidir.
  2. Bir diğer yöntem ise biraz karışıktır dikkatlice uygularsanız hiç sorun olmayacaktır. İlk olarak aracınızın harareti 40 50 derece civarındayken aracınızın hararet müşürünün fişini çekin sonrasında aracınızın kontağını kapatın tekrar açın bunu yaptığınızda aracın harareti sıfıra düşmelidir eğer sıfıra düşerse aracın göstergesi sağlamdır sıfıra düşmez ise gösterge sağlamdır. Bunu neden yaptığımızı sorarsanız ilk olarak göstergenin doğru gösterdiğinden emin olmanız gerekiyor. Bu işlemi yaptıktan sonra eğer hararet sıfıra düştüyse yani gösterge sağlamsa aracın hararet müşüründen çıkardığınız fişi aracınızın motoruna değdirin şase alacağı bir yere sonra kontağı kapatın tekrar açın bu sefer aracınızın harareti ful göstermelidir eğer ful gösterirse müşür sağlamdır ful göstermezse müşür arızalıdır değiştirmelisiniz.

Hararet Müşürü Değişimi Ne Kadar Tutar ?

Hararet müşürü çok basit bir işletime sahip olan çok küçük ve basit bir parçadır bu sebeple fiyatına çok uygun olup 20 lira ile 80 lira arasında değişmektedir. Hararet müşürü değiştirmenin fiyatı ise 20 30 lira civarıdır yani oldukça uygundur.

Önemli Uyarı : Hararet Müşürü ile Isı Müşürünü birbirine karıştırmayın , ikisi farklı şeylerdir. Hararet müşürü gösterge de motor sıcaklığınızı görmenizi sağlar , ısı müşürü motor sıcaklığını Ecu yani motor kontrol ünitesine bildirir.

10 Comments

Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir