OTO KLİNİK YouTubeYoutube Kanalımızda Videolu Arıza Çözümleri Mevcuttur

Egr Valfi Nedir, Egr Valfi Arızası Nasıl Anlaşılır, Bozuk Egr Valfi Belirtileri Nelerdir

Araç sürücülerinin en çok duyduğu sensör arızaları arasında yer alan Egr valfi arızası hakkında hazırladığımız yazımızı dikkatli bir şekilde okuduğunuzda egr valfi nedir , arıza belirtileri nelerdir ve bozulursa ne olur gibi konularda detaylı bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Egr Valfi Nedir, Egr Valfi Arızası Nasıl Anlaşılır, Bozuk Egr Valfi Belirtileri Nelerdir
Egr Valfi Nedir, Egr Valfi Arızası Nasıl Anlaşılır, Bozuk Egr Valfi Belirtileri Nelerdir

Egr Valfi Nedir ?

Araçlarda egzoz emisyonu ve yakıt sarfiyatını kontrol altında tutan bu parça yakılmış egzoz gazının kontrollü bir şekilde emme manifoltuna karıştırılmasını sağlaması dışında yeni nesil benzinli ve dizel araçlarda ECU yani motor kontrol ünitesinden aldığı verilerle çalışan bu valf yakıt ve hava sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasını da sağlamaktadır.

Emme manifoltundan aldığı havanın içine ECU’dan aldığı verilerle gerektiği kadar egzoz gazını karıştıran Egr valfi hem egzoz emisyonu sağlarken hem de yakıt tasarrufu sağlar. Bu parça yüksek devirli kullanımlarda neredeyse kapalı konumda olur ve bu sebeple yüksek devirde ne emisyon ne de yakıt tasarrufu olmaz lakin düşük devirli kullanımlarda parça tam performans çalışmaktadır.

Egr Valfi Arızası Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nelerdir ?

  • Araç tam emisyona uğramamış egzoz gazını tekrar kullanamayacağı için yakıtta kayda değer bir artış olacaktır.
  • Enjeksiyon sisteminde düzensiz bir çalışma olacağından motor arıza lambası yanar ve anlayacağınız üzere egr valfi arızası OBD cihaz vasıtası ile kolaylıkla görülebilir bir arızadır.
  • Aracın performansında kayda değer bir düşüş olacaktır, çekiş düşüklüğü valf arızasında en büyük belirtiler arasındadır.
  • Egzozdan siyaha yakın renkte duman gelmesi bu parçanın arızalı olduğunu gösteren en büyük olgulardan bir tanesidir.
  • Araçta oluşan rolanti dalgalanmalarının sebepleri arasında valf arızası mevcuttur.
  • Bazı araç modellerinde egr valfi arızalı ise araç hiç çalışmayacağı gibi bazı araçlarda ise geç çalışmalar görülebilir.
  • Bunların dışında farklı araçlarda farklı arızalarda nadirde olsa görülebilir lakin en çok görülen egr valfi arıza belirtileri bunlardır.

Egr Valfi İptal Edilirse Ne Olur ?

Egr valfi iptal edilmemesi gereken parçalar arasında yer alıyor olsa da eğer parça tamamen bozulmuş ve değişim yerine iptal tercih edilmişse kesinlikle bu yazılım ile yapılmalıdır yoksa emisyon değerlerinde oluşan artış ve yakıtta oluşan artışın önüne geçemezsiniz.

Egr Valfi Neden Bozulur ?

Egr valfini en çok bozan durumlar arasında bu parçanın yanmış egzoz gazına maruz kalmasından dolayı kurum bağlamasıdır lakin eğer valf bozulmamış sadece kurum bağlamış ise üzülmenize gerek yok temizlik ile bu durumdan kolaylıkla kurtulabilirsiniz böylece valfi değiştirmenize gerek kalmaz.

Egr Valfi Temizliği Nasıl Yapılır ?

Egr valfi yoğun kuruma maruz kaldığından tıkanmış ise yapmanız gereken işlem oldukça basittir şöyle ki 1 kutu balata spreyi alacaksınız egr valfini yerinden sökeceksiniz ve sonrasında bu balata spreyi ile ilk önce egr valfini ve sonrasında valfin bulunduğu yuvayı bol balaya spreyi ile temizleyeceksiniz ve sonrasında valfi yuvasına takacaksınız. Bu temizlik işleminde dikkat etmeniz gereken tek şey motorun soğuk olması gerekmektedir.

Egr Valfi Değişimi Nasıl Yapılır ?

Araçta yer alan bir çok parçada uygulanan adaptasyon işlemi Egr valfi değişiminde uygulanmaz yani eski arızalı parçayı söküyorsunuz sonrasında bir balata spreyi vasıtası ile egr valfinin yuvasını temizliyorsunuz ve yeni egr valfini takıyorsunuz böylece değişimi sağlamış oluyorsunuz.

5 Comments

Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir