OTO KLİNİK YouTubeYoutube Kanalımızda Videolu Arıza Çözümleri Mevcuttur

Araçta Termostat Arızası Nasıl Anlaşılır, Termostat Bozulursa Ne Olur, Termostat Ne İşe Yarar

Termostat arızası sadece araçlarda değil bir çok sektörde duyabileceğiniz bir arıza çeşidi olup genelde prensip olarak aynı şekilde çalışır tabi biz araç arızası ile ilgilendiğimiz üzere bu yazımızda sizlere araçta termostat ne işe yarar , arızası nasıl anlaşılır , belirtileri nelerdir ve bozulursa ne olur gibi konularda sizlere yardımcı olmaya çalışacağım.

Termostat Arızası Nasıl Anlaşılır, Termostat Bozulursa Ne Olur,
Arabada Termostat

Termostat Ne İşe Yarar, Görevi Nedir ?

Araçta soğutma sistemi parçalarından bir tanesi olan termostat her yerde olduğu gibi belli sıcaklıklarda açılıp kapanan ve çalıştığı sistemin ısısını ayarlayan parçadır. Arabada termostat motor sıcaklığının olması gereken seviyede kalmasını sağlayan parçadır. Genelde araçlarda motor sıcaklığı 92 dereceye geldiğinde açılır 87 dereceye geldiğinde kapanır böylece motor sıcaklığı 90 derece civarında seyir eder.

Araçta Termostat Çeşitleri Nelerdir ?

Araçlarda kullanılmak üzere üretilmiş termostatlar 2 çeşittir lakin araçlarda kullanılan termostatlar 3 tanedir. Bu durum nasıl oluyor derseniz üretilen 2 kullanılan 3 diye onu da hemen aşağıda yer alan termostat çeşitlerinde açıklayalım.

Orijinal Termostat ( Kışlık Termostat ) : Araçların orijinalinde olan motor sıcaklığının 90 derecede kalmasını sağlayan 87-92 derece özelliğinde bulunan termostattır. Aslında orijinal olandır lakin halk dilinde kışlık termostat olarak ta bilinir.

Yazlık Termostat : Yazlık olarak anılan bu model hararet sorunu olan araçların yaz aylarında hararet seviyesinin motorun en iyi çalışma sıcaklığı olan 90 derece civarına çıkmasına olanak sağlamamakta olup bu parça takılı olan araçlarda motor sıcaklığı 65 , 70 dereceyi geçmez.

Boş Termostat : Özellikle eski tip araçlarda kullanılan bu termostat çeşidi tamamen görüntüden ibarettir diyebiliriz çünkü termostatın içinde bulunan mekanizma sökülerek sadece bulunduğu yuvayı kapatması sağlanır. Araçta termostat olmadığı için motor sıcaklığı devamlı düşük seviyelerde olup motor içindeki soğutma sıvısı devir daimi hiç durmaz sürekli devam eder.

Termostat Arızası Nasıl Anlaşılır ?

Adından da anlaşılacağı üzere bu parça tamamen motor ısısı üzerine kullanılan bir parçadır bu sebeple arızasını anlamanın da yolu buradan geçmektedir.

  • Hararet Çok Düşük Olur ; termostat açık kalırsa eğer motor soğutma suyu devir daimi sürekli olarak devam edeceği için hararet 60 derece civarında seyir eder.
  • Araç Hararet Yapar ; bu seferde eğer termostat kapalı kalırsa motor içine soğutma sıvısı geçişi olmayacağı için aracınızın harareti olması gerekenin çok üstünde olur.
  • Araç Çok Yakar ; araçta termostat açık kalırsa motor ideal çalışma sıcaklığının çok altında seyir edeceği için motor bu sıcaklıkta yakacağı yakıtı yakamaz ve çiğ atar böylece aracınız çok yakmaya başlar.
  • Geç Isınma ; aracınızın ısınması sabahları olması gereken sürenin çok üstünde sürede gerçekleşir.
  • Kalorifer Isıtmaz ; kalorifer peteğine su motor içinden geçerek gelir eğer termostat açık kalırsa su ısınmayacağı için peteğe de sıcak su gelmeyecektir bu sebeple kalorifer ya ılık üfler yada soğuk üfler asla ısıtmaz.
  • Lpg’ye Geçiş Süresi Uzar ; sıralı sistem lpg takılı olan araçlar benzinle çalışır sonrasında araç belli sıcaklığa ulaştığında lpg’ye geçer eğer aracınızda termostat arızalıysa araç geç ısınacağı için lpg’ye geçiş süresi de uzayacaktır.

Termostat Bozulursa Ne Olur ?

Araçta termostat bozulduğunda 3 farklı durum yaşanmaktadır.

Termostatın Açık Kalması ; Bu durumlarda ilki termostatın açık kalması olup bu durum can alıcı bir arıza olarak görülmese de yine de aracın çok yakması , kalorifer ısı sorunları ve lpg arızaları gibi arıza belirtileri ile kendini ortaya çıkarır.

Termostatın Kapalı Kalması ; bu durum araçta çok ciddi arızalara sebep olabilen bir durumdur çünkü motor sıcaklığını soğutmaya yarayan soğutma sıvısı motora girmeyeceği için araç hararet yapacaktır ve fark edilmezse conta yanmasına ve motor yatak sarmasına kadar gidebilecek bir arızadır.

Termostat Su Kaçakları ; soğutma sisteminde yer alan parçalar arasında en çok bozulan parçalarda biri olan termostat genelde arızalandığında su kaçakları ile kendini gösterir.

Termostat Neden Bozulur ?

Termostat araçta yer alan bir çok parçadan daha çok bozulur bunun en büyük sebebi antifriz kullanmamak , kötü antifriz kullanmak olarak görülse de bu parça ömürlük bir parça değildir o sebeple bozulması gayet normaldir.

Termostat Arızası Nasıl Giderilir ?

Termostat tamir edilebilen bir parça değildir eğer arızalanırsa yapılacak şey değişimini sağlamaktır lakin eğer yakınınızda bir tamir servisi yoksa ve termostat kapalı kaldıysa yapmanız gereken termostatı sökerek içini boşaltmak olmalıdır. Bu durumu yaparsanız termostatı geri taktıktan soran kesinlikle motorun havası alınmalıdır. Termostat değişim ücreti bir çok araçta 100 lirayı geçmez.

Araçta Termostat Nerededir ?

Soğutma sistemi parçası olan termostat araçlarda her zaman aynı yerde bulunur şöyle ki radyatör üst hortumunu takip ettiğinizde direkt olarak karşınıza çıkar. Yeri kolay , sökmesi kolay ve arızası da kolay anlaşılan bir parçadır.

3 Comments

Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir