OTO KLİNİK YouTubeYoutube Kanalımızda Videolu Arıza Çözümleri Mevcuttur

Araç Yokuşta Bayılıyorsa Nedenleri , Araba Bayır Çıkarken Zorlanıyorsa Çözümü

Araç Yokuşta Bayılıyorsa Nedenleri , Araba Bayır Çıkarken Zorlanıyorsa Çözümü

En çok görülen araç arızaları arasında yer alan aracın yokuş çıkarken bayılması yada bayır çıkarken zorlanması özellikle yüksek kesimlerde yaşayan araç sürücülerinin en çok dert yandığı arıza tiplerinden bir tanesidir. Bu sorun genelde zor çözülen bir problem gibi görülse de bu duruma etki edebilecek belli başlı arızalar bulunmaktadır. Bu yazımızda sizlere bu sorunun kaynağı olabilecek unsurları anlatmaya ve sorununuza çözüm bulmaya çalışacağız.

Arabanın Yokuşta Bayılması Ne Demektir ?

Arızanın çözümüne odaklanmadan önce bu durumun ne olduğunu daha iyi bir şekilde anlamaya çalışalım. Bu bahsettiğimiz olay şöyledir ki aynı model aynı marka 2 tane araç düşünün ve bu 2 araç aynı yokuşu çıkacaklar. Bu araçlardan bir tanesi bu yokuşu 3. viteste 70 km/hız ile çıkarken diğer araç bu yokuşu 2. viteste 30 km/hız ile çıkabilmektedir yani 2. vitesle çıkan araç çekmemekte ve yokuşta bayılmak olayına maruz kalmaktadır eğer şikayetiniz buysa yazımızı okumaya devam edin size faydası olacaktır.

Araç Yokuş Çıkmakta Zorlanıyorsa Sebebi ve Çözümü Nedir ?

İlk olarak bir çok araç arızasında olduğu gibi bu durumunda birden fazla sebebi bulunmaktadır siz aracınızın durumuna göre kendi aracınıza uygun olan arızayı cımbızla çekip alın hepsine takılmayın lütfen.

  • Katalizör tıkalı olabilir ; arabanızın doğayı daha az kirletmesi için araca yerleştirilen bu parça tıkandığı zaman bu konu ile alakalı çok ciddi belirtilere sebep olur şöyle ki kalkışlarda hızlanmakta sıkıntı yaşama , bayırda çekmeme , geç hızlanma gibi sorunlara yol açmaktadır bu sebeple aracınızda bu parça varsa ilk bu duruma odaklanmalısınız. Bu konu ile alakalı daha detaylı bilgi almak isterseniz Katalizör Tıkalı mı Nasıl Anlarım konulu yazımızı okuyabilirsiniz.
  • Egzoz Tıkalı yada Patlak Olabilir ; aracınızın nefes almasına yarayan tabiri caiz ise aracın akciğerleri konumunda olan egzoz hattında eğer bir tıkanıklık varsa aracınız boğulacak ve yokuşta çekmeme şikayetlerine sebep olacaktır ayrıca egzoz patlak ise yine aynı sorunlar boy gösterecektir. Bunu anlamak için eğer aracınız çalışırken boğuk bir sesle çalışıyorsa egzoz tıkalı olabilir yada aracınız çok sesli çalışıyorsa patlak olabilir.
  • Gaz Ayarı ; Lpg’li bir araca sahipseniz ve aracınız yokuşları benzinde gayet normal bir şekilde çıkıyor lakin aynı performansı gazda göstermiyorsa sorununuz muhtemelen gaz ayarının yanlış olmasından yada lpg beyninin arızalı olmasından kaynaklanmaktadır.
  • Ateşleme Zayıf Olabilir ; Benzin ve Lpg li araçlarda olan ateşleme sisteminde buji , buji kablosu , ateşleme bobini , distribütör ve tevzi makarası gibi parçalar yer almakta ve bu parçalarda bir zayıflık varsa aracınızda çekiş düşüklüğü olması kaçınılmaz bir durumdur ve bu çekiş düşüklüğü aracınızın yokuşları rahatlıkla çıkmasına engel bir durumdur ayrıca aracınız benzinde normal lpg’de sıkıntılıysa yine sorun ateşleme sistemi ile alakalı olabilir çünkü lpg benzine göre daha zor yanan bir gazdır bu durumda da zayıf ateşleme de direkt kendini gösterebilir.
  • Enjektör Tıkalı Olabilir ; yakıt sisteminin beyni niteliğinde olan benzin yada dizel enjektörlerde oluşan herhangi bir tıkanıklık aracın düzensiz bir yakıtla çalışmasına sebep olur bu durumda da aracınız tam performans çalışamaz ve yokuşta bayılma şikayetleri sıklıkla görülebilir eğer bu durum aracınızda yaşanmaktaysa enjektör ve yakıt sistemi temizleyici katkılar bulunmakta kullanmanız yararınıza olabilir.
  • Hava Kaçakları ; araçlar yakıt ve hava ile çalışan makinelerdir eğer aracınızın emme manifoltunda bir kaçak varsa yeterli hava gelmediği için aracınızın performansı düşer yada egzoz manifoltunda bir kaçak varsa aracınızın havayı atamayacağı için bir çekiş düşüklüğü olur bu durumda aracın bayırları çıkamamasına sebep olur.
  • Egr Valfi ; yanan egzoz gazının tekrar yanma odasına alınarak tekrardan emisyona uğrayıp doğanın kirletilmesini engelleyen bu parça düşük devirlerde çalışır yüksek devirlerde devre dışı kalır ve bu parça arızalıysa yada tıkalıysa normal seyrinde çalışamaz ve araç bayır çıkarken yüksek devirde havaya ihtiyaç duyduğu sırada egzoz gazına maruz kalır bu durumda aracın boğulmasına sebebiyet vermektedir. Egr valfi arızalandığında araç egzozdan siyah duman atar bu arızayı böyle anlamak mümkündür.
  • Hava Filtresi Tıkalı Olabilir ; araca giren havanın geçiş noktası olan bu filtre tıkandığında araca hava yeterli gelmez ve pis hava gelebilir bu durumda da aracınızda çekiş düşüklüğü yaşanır ve aracınız bu bahsi geçen araç arızalarına maruz kalır. Her 10 bin km’de hava filtresi değişmelidir.
  • Maf Sensörü Arızası ; hava akış metre yada debi metre olarak bilinen bu parça araca girecek hava miktarının belirlenmesi görevini üstlenir ve bu parça arızalandığında yada hortum hattında bir kaçak olduğunda hava yakıt karışımı düzgün ayarlanamaz ve aracınız yokuşta çekmez.
  • Subap Ayarı ; aracınızın subaplarında bir ayarsızlık varsa yani subaplar çok sıkıysa yada çok gevşek ise aracınızda çekiş düşüklüğü olması kaçınılmazdır ayrıca bu durum aracınızın yokuşları çıkamamasına sebep olacaktır. Herhangi bir rektefeciye giderek kontrol ettirmenizi öneririm. Özellikle Lpg’li araçların her 30 bin km’de bir subap ayarı yaptırması gerekmektedir.

Yukarıda madde madde sizlere anlatmaya çalıştığım bütün etkenler aracınızın yokuşta bayılmasına ve bayırları çıkarken zorlanmasına sebep olmaktadır eğer bu unsurlardan herhangi bir tanesi sizin aracınızda mevcutsa o sizin aradığınız arıza olabilir dikkatlice incelenmesi gerekmektedir.

1 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir