OTO KLİNİK YouTubeYoutube Kanalımızda Videolu Arıza Çözümleri Mevcuttur

Rolanti Dalgalanması Neden Olur, Rolanti Titremesinin Çözümü, Rolanti Arızası Nasıl Giderilir

Aracınızın rolantisi bir yüksek bir düşükse yani rolanti de devamlı bir titreme mevcutsa eğer bu yazımızda sizlere rolanti dalgalanmasının nedenlerini ve bu arızanın nasıl giderilebileceği konusunda bilgi vermeye çalışacağız.

Rolanti Dalgalanması Neden Olur, Rolanti Titremesinin Çözümü, Rolanti Arızası Nasıl Giderilir

Rolanti Dalgalanması Neden Olur ?

Aracınızın rolantisi sabit durmuyor devamlı al ver yapıyorsa eğer bu duruma sebep olabilecek çok sayıda etken yer almaktadır. Sizi tek bir araç arızasına yöneltmek kesinlikle yanlış olur bu nedenle ilk olarak bu duruma sebep olabilecek en çok görülen arızaları sonrasında ise daha az görülen arızaları aşağıda yazmaya çalışacağım.

 • Boğaz kelebeği arızası ; arabalarda rolanti sorunu denilince akla ilk gelen parça gaz kelebeğidir bu sebeple eğer bu tarz bir arıza varsa önce boğaz kelebeği temizliği yapılmalı sonrasında eğer temizlik fayda sağlamazsa boğaz kelebeği adaptasyonu kontrol edilmelidir.
 • Rolanti Motoru Arızası ; adından da anlaşılacağı üzere rolanti ayar valfi arızalıysa eğer aracınız rolanti de durmayacak devamlı stop edecektir yada rolanti düşük olacaktır. Boğaz kelebeği sorunlarında rolanti yüksek olur lakin bu parça arızalıysa rolanti düşük olacaktır ayrıca rolanti motoru adaptasyonu da bu konuda oldukça önemlidir o da kontrol edilmelidir. Rolanti motoru adaptasyonu nasıl yapılır bilmiyorsanız linke tıklayın.
 • Gaz kelebek potansiyometresi arızası ; boğaz kelebeğinin konumunu ecu yani motor kontrol ünitesine bildiren bu parça arızalandığında araç rolantisi yüksek yada düşük olabilir yada devamlı titreyebilir ayrıca bu parça bazı araçlarda kalibrasyon ister eğer bu tarz bir araca sahipseniz gaz kelebek potansiyometresi adaptasyonu nasıl yapılır konulu yazımızı inceleyin.
 • Buji ve buji kablosu arızası ; benzin ve lpg araçlarda rolanti sorunlarına en çok sebep olan bir diğer araç arızası ise buji veya buji kablolarının bir yada bir kaçının değişim zamanının gelmesinden kaynaklı olabilmektedir.
 • Ateşleme bobini arızası ; ateşlemenin beyni olan bu parça arızalandığında aracınızda rolanti sorunları ve stop etme sorunlarının görülmesi kaçınılmaz bir hal alır eğer böyle bir durum varsa ateşleme bobini arızası nasıl anlaşılır konulu yazımızı incelemenizi öneririm.
 • Enjektör arızası ; dizel aracınız varsa ve rolanti dalgalanması şikayetiniz mevcut ise bakmanız gereken ilk yer aracınızın yakıt enjektörleridir. Tıkalı enjektör nasıl anlaşılır konulu yazımızda bununla alakalı detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Yukarıda yazılı olanlar rolanti dalgalanmasına en çok sebep olan arızalardır bu durumların dışında aşağıda yer alan arızalarda bulunmaktadır.

Rolanti Titremesinin Çözümü Nedir ?

Yukarıda bahsedilen araç arızaları sizin aracınızda yoksa eğer aşağıda yer alan kısımları kontrol ettirerek çözüme ulaşabilirsiniz.

 • Subap ayarı bozuk mu kontrol edilmeli
 • Katalizör tıkalımı kontrol edilmeli
 • Egr valfi arızalımı kontrol edilmeli
 • Araç beyin ( ecu ) arızası
 • Map sensörü ( mutlak basınç sensörü ) arızası
 • Maf sensörü ( hava akış metre ) arızası
 • Lpg gaz ayarı
 • Enjektör işemesi

Rolanti Arızası Nasıl Giderilir ?

İlk olarak en çok görülen sonrada daha az olsa da bu duruma sebep olan arızaları sizinle paylaştım bu durumları kontrol ederseniz sorununuz çözüm bulacaktır lakin yine de çözüm olmadıysa yorumlar kısmından bizimle iletişime geçerek arızanızı ve yapılanları bizimle paylaşırsanız size yardımcı olmak isteriz.

3 Comments

Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir