OTO KLİNİK YouTubeYoutube Kanalımızda Videolu Arıza Çözümleri Mevcuttur

Enjektör Arızası Nasıl Anlaşılır Belirtileri Nelerdir, Hangi Enjektör Bozuk Nasıl Tespit Edilir

Enjeksiyonlu araçlarda bulunan yakıt enjektörleri yakıt sisteminin en önemli parçalarından bir tanesidir. Bu yazımızda sizlere yakıt enjektörü arızası nasıl anlaşılır , bozuk enjektör nasıl tespit edilir ve enjektör arıza belirtileri gibi konularda sizleri bilgilendirmeye çalışacağım.

Enjektör Arızası Nasıl Anlaşılır Belirtileri Nelerdir, Hangi Enjektör Bozuk Nasıl Tespit Edilir

Enjektör Arıza Belirtileri Nelerdir ?

Enjeksiyon sisteminin beyni olan enjektörlerden biri yada bir kaçı bozulduğunda sürücüyü sıkıntıya sokacak aşağıda paylaştığımız ciddi araç arızaları boy gösterecektir.

 • Motorda teklemeler olması bu parça arızalandığında en çok görülen arıza belirtilerinden bir tanesi olup özellikle dizel araçların teklemesinin başlıca sebebi enjektör arızalarıdır.
 • Aracınızda motor vuruntulu çalışacaktır.
 • Yakıt tüketiminde ciddi anlamda artış olacaktır ayrıca bu artış performansın düşmesine sebebiyet verecektir.
 • Aracınız da hızlanırken yaşanan kesiklikler bu arızaya işaret etmektedir.
 • Özellikle dizel araçlarda rolanti dalgalanmasına sebep olan en büyük arıza enjektörlerdir.
 • Motor yüke bindiğinde motorda oluşan titremeler ve güç kaybı bu parça arızalandığında sizi yalnız bırakmayacaktır.

yukarıda bahsi geçen bu durumlar enjektör arızalarında görülmekte olan en yaygın arıza belirtileri arasında yer almaktadır.

Enjektör Arızaları Nelerdir ?

Enjektörlerde oluşan elektriksel arızalar OBD cihazlarda yani arıza tespit cihazlarında kontrol edilmektedir lakin mekanik enjektör arızaları OBD cihazlarda direkt olarak görünmez kendisini farklı arızalar altında saklamaktadır. En çok görülen arızalar şunlardır ;

 • Enjektör tıkanması sebebi ile düzgün püskürtme yapamamaktadır. Bu en çok görülen arıza tipidir. Tıkalı enjektör nasıl anlaşılır bilmek isterseniz linkteki yazımızı okumalısınız.
 • Enjektör kirlenmiştir ve bu sebeple iğne tam olarak kapanmayacaktır hal böyle olunca damlatma ve sızdırma yapacaktır yani anlayacağınız sanayi dilinde enjektör işemesi olacaktır.
 • Enjektör ile ECU yani araç beyni arasında yer alan tesisatta kopukluk , şase durumu yada oksitlenme gibi durumlarda enjektör arızaları arasında çok görülmektedir.

Enjektör Arızası Nasıl Anlaşılır ?

Şimdi gelelim çalışmayan bozuk enjektör nasıl tespit edilir , hangi enjektör arızalı nasıl kontrol edilir sorusunun cevabına böylece sizde aracınızda bu kontrolleri sağlayabilirsiniz.

 • Enjektör arıza tespiti yaparken ilk yöntem bilindik aracı obd cihaza bağlayarak Ecu yani motor kontrol ünitesi hangi kodları kaydettiği.
 • Bir diğer yöntem ise araç rölantide çalışır durumda iken enjektör soketlerini sırasıyla teker teker çıkararak motor tepkisini izlemek olacaktır. Soketi çıkardığınızda rolanti bozuluyorsa enjektör çalışıyor demektir eğer rölantide bir değişiklik olmuyorsa enjektör çalışmıyor demektir.
 • Son olarak enjektörlerin çalışıp çalışmadığını çalışma sesini bir stetoskop yada tornavida yardımı ile dinlemekten geçmektedir. Çalışan enjektör tık tık yada çıt çıt diye ses yapar. Ses yapan enjektör sağlamdır. Dinleme yapılmayan durumlarda araç çalışır durumda iken parmağınızı enjektör üzerine koyun çalışan enjektörde hafiften bir titreşim olmalıdır.

Enjektör arıza tespiti en doğru şekilde bir avometre yardımı ile elektriksel kontrol sağlamaktan geçmektedir. Bu çok daha detaylı bir konu olduğundan onu farklı bir başlık altında sizlere sunacağım.

Bozuk enjektör nasıl tespit edilir ve enjektör arızalı mı nasıl anlarım gibi konularda sizlere aktaracaklarım bu kadar arkadaşlar. Eğer bu konuda aklınıza takılan herhangi bir şey varsa yorum kısmından sorarsanız yardımcı olmaya çalışırım.

3 Comments

Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir