OTO KLİNİK YouTubeYoutube Kanalımızda Videolu Arıza Çözümleri Mevcuttur

Enjektör Temizleyici Nasıl Kullanılır, Enjektör Temizleyiciler Zararlı mı ?

Enjeksiyonlu araç sahiplerinin sıklıkla karşılaştığı enjektör tıkanması arızasının en kolay çözümlerinden bir tanesi olan enjektör temizleyici katkılardan aracınızda kullanmak istiyorsanız lakin nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız yada araca zarar verebileceği konusunda tereddütleriniz varsa yazımızı okuduğunuzda bu tarz sorular aklınızda kalmayacak.

Enjektör Temizleyici Nasıl Kullanılır, Enjektör Temizleyiciler Zararlı mı ?

Enjektör Temizleyiciler Nasıl Kullanılır ?

Kullanım olarak çok basit işlemler ile araca uygulanan bir katkı maddesi olan enjektör temizleyicileri kullanılırken dikkat etmeniz gereken bir kaç nokta var onları uyguladığınızda sorunsuz şekilde kullanabilirsiniz. Şimdi sıra ile izlemeniz gereken yolları anlatmaya başlayalım.

 1. İlk olarak aracınızın enjektörlerinde bir tıkanıklık olduğundan emin olun enjektör arızalarında enjektör temizleyiciler kullanılmaz bu sebeple enjektör tıkalı mı nasıl anlarım konulu yazımızı okumanızı tavsiye ederim.
 2. Eğer tıkanmış enjektörlerden eminseniz direkt olarak bir petrole gidin ve yakıt istasyonuna yanaşın.
 3. Kaç ml katkı kullanacağınıza göre yada ne kadar yakıt alacağınıza göre orantıyı hesaplayarak kendinizi ayarlayın şöyle ki 300 ml enjektör temizleyiciyi tam dolu bir depoda kullanabilirsiniz eğer 150 ml bir katkı varsa 35 lt yakıt ile kullanabilirsiniz.
 4. 300 ml katkı kullanacağınızı hesap ederek anlatmaya devam ediyorum. Yakıt istasyonuna yanaştıktan sonra aracınızın yakıt deposuna enjektör temizleyiciyi boşaltın.
 5. Katkıyı boşalttıktan sonra üstüne depoyu yakıt ile ful olacak şekilde doldurtun.
 6. Artık katkı ve yakıt ile işiniz bitti. Şimdi katkıyı kullanacağınız zaman uzun bir yola çıkacağınız günü seçin çünkü uzun yolda aracınızı 3500 devir civarında kullanırsanız enjektör temizleyiciden tam performans olarak faydalanabilirsiniz.
 7. Toparlamak gerekirse katkıyı uzun yola çıkmadan önce kullanın , ful depoya 300 ml enjektör temizleyici katın ve aracı 3000-3500 devirle kullanmaya çalışın.
 8. Yapmanız gereken işlemler bu kadar.

En iyi Enjektör Temizleyici Hangisi ?

Piyasada o kadar çok var ki bu katkıdan insan hangisini alacağı konusunda kararsız kalıyor bu kapsamda edindiğimiz tecrübelerle sizleri aydınlatmaya çalışalım. Arkadaşlar en iyi enjektör temizleyici tavsiyesi olarak sizlere sunacağımız 2 tane ürün var ikisini de gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

 • Würth Enjektör Temizleyici Yakıt Katkısı
 • Liqui Moly Enjektör Temizleyici Yakıt Katkısı

Bu 2 üründe bu tarz ürünler arasında en iyileridir bu sebeple eğer bu tarz bir katkı kullanacaksanız bu kesinlikle bunlardan biri olmalıdır.

Enjektör Temizleyici Zararlı mı ?

Arkadaşlar yukarıda da belirttiğim üzere bu tarz ürünleri kullanmadan önce aracınızın enjektörlerinde bir arıza mı var yoksa enjektörlerde bir tıkanma mı var bunu bilmek gerekir. Bu kapsamda çok sayıda yorum görürsünüz işte şu marka katkı kullandım enjektörler bozuldu , şunu kullandım enjeksiyon sistemi arızası geldi gibi durumlardan bahsederler. Burada önemli olan tıkalı mı arızalı mı onu bilmek eğer aracınızın enjektörleri tıkalıysa ve siz enjektör temizleyici katkı kullanırsanız kesinlikle faydasını görürsünüz. Enjektör arızası nasıl anlaşılır konulu yazımızı okursanız bu konuda gerekli faydayı sağlarsınız.

Enjektör Temizleyicinin Faydaları ?

Adı enjektör temizleyici olarak görülse de bu yakıt katkısı oldukça fazla parçaya fayda sağlamaktadır. Bu faydaları şu şekilde sıralayabilirim.

 • Yakıt deposunun temizlenmesini sağlar.
 • Yakıt filtresinin temizlenmesini sağlar.
 • Tıkanmış enjektörlerin açılmasını sağlar.
 • Yanma odasının temizlenmesini sağlar.
 • Egzoz sisteminin temizlenmesini sağlar.
 • En çokta katalizör tıkanıklığında kullanılan bu yakıt katkısı tıkanmış katalizörün açılmasında büyük rol oynar.

Anlayacağınız bu yakıt katkısı yakıtın dolaştığı her yere fayda sağlamaktadır bu sebeple aklınızda negatif düşünceler varsa o düşünceleri silin ve gönül rahatlığı ile yakıt katkısını kullanın.

2 Comments

Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir